אבא הביס את הפרקינסון

יש חיים בצל מחלת הפרקינסון

מאת: "כיוון חדש"

בפני אולם מלא מפה אל מפה, מוזמנים מקהילות התקשורת הטלוויזיונית, חברים מעמותת הפרקינסון, נציגים מהמחלקה הניאוכירורגית של בי"ח איכילוב ואורחים רבים אחרים, נערכה בחוה"מ סוכות תשע"ה הקרנת הבכורה של הסרט "אבא הביס את הפרקינסון", פרי יצירתם של מאיר חוטקובסקי ויוסי פורת מהערוץ "מבט רענן". לא נשארה עין יבשה בסיום ההקרנה.

מחלת הפרקינסון קיבל בחוה"מ סוכות תשע"ה (אוקטובר 2014), תהודה תקשורתית בעקבות סרט של ערוץ הטלוויזיה הקהילתית של רעננה "מבט רענן". הסרט הוקרן בחיפה, במסגרת "פסטיבל נווה יוסף" לסרטי תעודה בחסות "ערוץ 98" ו"האגודה הישראלית לתקשורת קהילתית". הסרט "אבא הביס את הפרקינסון" מתאר התמודדות של שלושה חולים במחלה. כל חולה ודרכי מאבקו. דני נוימן (73) שהיה בעברו יו"ר עמותת הפרקינסון והיום ממשיך להיות פעיל בעמותה במסגרות השונות, מתעדכן באופן קבוע בחידושים הרפואיים העשויים לשפר את איכויות חיי החולים במחלה, ומטופל בתרופות ובפעילות גופנית. "אני מקווה שעוד בזמני תתגלה התרופה לריפוי המחלה. אני אופטימי ואיני נכנס לדיכאון", אומר נוימן בסרט. דמות נוספת בסרט הוא יגאל גוטמן (69), תושב רעננה, שעבר לפני קרוב לארבע שנים ניתוח השתלת אלקטרודות במוחו שהציל אותו מלהיות נכה סיעודי. "בשלב שהתרופות חדלו להשפיע, הגעתי למצב שאני לא הייתי מוכן להמשיך לחיות בצורה שחייתי. פשוט בלתי אפשרי. הייתי בדרך להיות בכלל נכה סיעודי…היום, גם רופא לא יכול להבחין עלי כי אני חולה פרקינסון".
את מרכז תשומת הלב תפס גיא יוחנן הצעיר מבין השלושה (42) שחלה במחלה לפני עשר שנים. הרופאים הציעו לו 3 טכניקות רפואיות היכולות לשפר את איכות חייו: משאבת דיאודופה, משאבת אפומורפין, או את הטכנולוגיה של DEEP BRAIN STIMULATION, (DBS – "גריית מוח עמוקה" השתלת אלקטרודות במח). יוחנן פסל את שתי הטכניקות הראשונות. אומר יוחנן בסרט: "עקרונית אני יכול להמשיך לחיות עם טיפול תרופתי עוד כמה שנים, אבל הOFF &ON האלה הם בעצם לא מאפשרים לי את איכות החיים שאני מצפה לה, שאני רוצה להיות בה…החלטתי שאני נותן את הצ'אנס ל-DBS, מתוך אמונה, כוונה, שזה יביא אותי לרמת חיים, לאיכות חיים שתספק אותי ותאפשר לי להמשיך לתפקד כמו שתפקדתי עד היום. יש לי 3 ילדים צעירים ואישה ומשפחה, ואני רוצה להמשיך ולהיות בעל ואב כמו שצריך". הסרט עוקב אחר גיא יוחנן ואשתו בברלי מהעת בהם עדין מתלבטים לסוג הטיפול אותו יקבל גיא ועד לאחר הניתוח שהחזיר את אב המשפחה לזרועותיהם של שלושת ילדיו.
בסרט באים לידי ביטוי הקונפליקטים והקשיים הנוראים של בנות הזוג בשגרה היום יומית, והפחדים מהבלתי נודע לקראת הניתוח המכונן שעשוי לשפר משמעותית את איכות חיי הבעל החולה ויחד איתו את חיי המשפחה כולה. יש בסרט קטעים חזקים בהם נחשפות בנות הזוג ברגעים הכי אינטימיים שלהן. אחת מהן מתוודה כי ברור לה שבשלב מסוים, חייה כבר לא יהיו כפי שהינם עתה בגלל מחלת בעלה שאין לה מרפא (נכון להיום).
הסרט אינו משעמם לרגע. הוא זורם בקצב הנכון, מרתק, דרמתי ומרגש ביותר. הדמויות מתחלפות לסירוגין וגם הרופאים המופיעים בסרט תורמים לאיכותו. בסיום ההקרנה נראו הצופים עם עיניים דומעות.
זזי שביט, נציגת "ערוץ 98" שהנחתה את האירוע, הזמינה את היוצרים מאיר חוטקובסקי ויוסי פורת לעלות לבמה ולספר על הפקת הסרט כשמצטרף אליהם מנחה קבוצת הערוץ הקהילתי ברעננה הבמאי יצחק חלוצי.
הסרט יועלה בקרוב לצפייה לקהל הרחב ב"ערוץ 98" במסגרת המשבצת של סרטי "קהילה דוקומנטרית".